Garanti Şartları

10.05.2017
ile TNS Bisiklet (tnsbisiklet.com)

Note: Bisiklette Garanti Kapsamıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler.

Hepimiz bisikletimizi seviyoruz, onu elimizden geldiğince zarar görmeyecek şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Peki elimizden geldiği kadar iyi miyiz bu konuda ya da biz ne kadar hassas olursak olalım yine de karşımıza bir sorun mu çıkıyor ? Karşımıza çıkan sorunlar ne derecede ciddi, ne derecede ciddi olmayabilir ? Bu sorunlar garanti kapsamına girer mi yoksa garanti kapsamının dışında mı yer alır?

Bisiklet, kadro hariç geri kalan ekipmanları bakımından mekanik bir sisteme sahiptir. Dolayısıyla kadrodan ziyade ekipmanlarda sıkıntı yaşanması en çok karşılaşılan durumdur. Bu durumlar içerisinde hangi şartlarda bisikletimiz garanti kapsamından faydalanabilir ? Elbette kadroların da ister istemez üretimden dolayı hataları olabilir. Peki bu hatalar neye göre “fabrikasyon hata” ya da “kullanıcı hatası” olarak adlandırılır?

Öncelikle bisikleti ilk aldığınızda, bisikletin satışını gerçekleştiren bayinin size faturayla birlikte imzalı ve kaşeli garanti belgesini verdiğinden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü ilerleyen süre zarfında bisiklet ile ilgili mekanik ya da kadro ile ilgili bir olumsuzluk yaşandığında garanti belgesi çok işinize yarayacaktır. Garanti belgesinde bayi ismi, fatura no, bisikletin rengi, maşanın rengi, ilk satış tarihi gibi bilgiler yazmaktadır. Ayrıca bakım kuponları da bulunmaktadır içerisinde. Bakım kuponları sayesinde garanti süresince ücretsiz bakımlarınızı yaptırabilirsiniz.

Peki garanti kapsamına ne tür arızalar giriyor?
Bisiklet kutudan çıkarılıp, kurulurmuştur. Ayarları maksimum derecede iyi olarak yapılmıştır. Size teslim edilmiştir. Size bisikletin garanti süreleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Örnek vermek gerekirse “kadro ömür boyu, ekipman iki yıl garantilidir” gibi. Peki bu ne anlama geliyor ? Garanti şartı sadece hatalı üretilmiş olan metal, alüminyum ve karbon kadroyu kapsamaktadır. Ancak bisiklet sahibinin bu durumu fatura ve garanti belgesi ile ispat etmesi gerekmektedir. Öreneğin, fabrikasyon hatası olarak kadroda çatlama oluşur ya da kaynak yerlerinde kullanıma bağlı kopma, yırtılma vs. oluşursa işler. Bu durumda olan bisikleti, garanti belgeniz ve faturanızla yetkili bayiye götürmeniz gerekmektedir. Size durum incelenmesi için 10 ile 30 gün arasında süre verilir. Kusurların tamamı sizin de dediğiniz gibi tamamen üretim hatası olarak tespit edilirse, size hatalı ürünün yenisi verilir. Unutmayın, kadroyu boyarsanız veya orijinal cilanın sökülmesi durumunda kadronuz direkt garanti dışı kalacaktır.

Sele borusu ve gidon boğazının makul ölçüler ve sınırlar dışında, yüksek kullanılması sonucunda bisikletin kadrosunda meydana gelen hasarlar da garanti kapsamı dışındadır.

Mekanik ekipmanlar(ön vites, arka vites, vites-fren kolları, fren bacakları vs gibi)’da normal kullanım dışında bir sıkıntı oluşturursa yada çalışmıyorsa:

Yine arızalı olan parçaya asla ama asla müdahale etmeden yetkili bayiye götürün. Garanti belgeniz ve faturanız yanınızda olsun. Durumu yetkili servise açıkladığınızda, eğer durum yetkili servisin müdahale edebileceği bir durum ise zaten sorununuzu ücretsiz bir şekilde halledecektir. Fakat mevcut arıza, yetkili servisin müdahale edemeyeceği bir arıza ise direkt olarak ana bayi/firma ile irtibata geçerek arızalı olan ürünü durum incelemesi için gönderecektir ve size 10 ile 30 arası bir süre verilecektir. Eğer durum fabrikasyon hatası ise arızalı ürünün yenisi tarafınıza verilecektir.

Diğer bir husus ise bakımlarınızla ilgilidir. Çoğu firma için genellikle iki adet ücretsiz bakımınız vardır. İlki bisikletiniz kurulduktan hemen sonra yapılan bakımdır. Diğeri ise yaklaşık olarak 200-250 km sonra yapılan kalıcı bakımdır. Yine bu bakımlar da garanti kapsamından bayiler tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Garanti belgelerinizde bulunan bakım kuponlarına dikkat ediniz.

Unutmayınız!

Bisikletin kadrosunda veya parçasındaki malzemenin, işçilik hatası olup olmadığına karar verebilecek tek yetkili kurum distribütörler dışında marka sahibi olan asıl kurumlardır.

Aklınıza yatmayan sıkıtılı durumlarda mutlaka bisikletin ana üreticisine de ulaşınız.